Uczniowie klasy 2e, z opiekunami, odwiedzili mogiły żołnierzy na olkuskim cmentarzu. Społeczność naszej szkoły pamięta o tych, którzy polegli, broniąc wolności. Wyrazem tego - zapalone znicze.
AKTUALNOŚCI
WRZESIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ
Zebranie z rodzicami :)
Przypominamy! Zebranie z rodzicami klas I 14.09.2021r. o godzinie 16.30. Zebranie z rodzicami klas starszych II, III i IV za tydzień 21.09.2021r. Serdecznie zapraszamy
Nowy rok szkolny :)
Nowy rok szkolny rozpoczął się wspaniałym naborem: mamy 5 klas pierwszych, czyli stu pięćdziesięciu pierwszoroczniaków, a ogółem 650 uczniów w całej Szkole.
Małopolska Chmura Edukacyjna w Powiecie Olkuskim - edycja IV
Inwestujemy w zawodowców – rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim II
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa w programie „Inwestujemy w zawodowców – rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim II”
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Serdecznie zapraszamy na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 wg następującego harmonogramu:
Klasy I - godzina 9:00
Klasy II,III,IV - godzina 10:00
Przypominamy o stroju galowym i maseczkach.
„Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wytłumaczyć – osiada ciasno na dnie serca, jak śnieg podczas bezwietrznej nocy”.
Społeczność Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu z ogromnym żalem przyjęła wiadomość o śmierci długoletniego dyrektora i nauczyciela naszej Szkoły Ś. P. Aleksandra Banysia. Świetny pedagog, kreatywny dyrektor i działacz, człowiek niezwykle serdeczny, szanowany za charyzmę, subtelność słowa i wyjątkowy takt… Będzie nam Pana brakowało Panie Dyrektorze…
Łączymy wyrazy współczucia dla całej Rodziny – Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Absolwenci Szkoły.
FESTIWAL ZAWODÓW 2021
Prezentacje zawodów Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu :)
Zespół Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu - Zawodowa Małopolska
Zespół Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu - Zawodowa Małopolska
Dobry Start 300+ w ZUS
Dobry Start od ZUS
Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie z rządowego programu Dobry Start (tzw. 300 plus). Od tego roku przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń zajmuje się ZUS. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia trafią wyłącznie na rachunki bankowe.
W ramach programu Dobry Start rodzice i opiekunowie dzieci mogą otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na zakup podręczników i artykułów szkolnych.
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie online:
- przez serwisy bankowości elektronicznej tych banków, które udostępniły taką możliwość,
- na portalu PUE ZUS,
- na portalu Emp@tia.
Od 1 lipca 2021 r. obsługą wniosków, przyznawaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się ZUS. Dlatego wszystkie informacje o złożonym wniosku i świadczeniu będą dostępne na portalu PUE ZUS. Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracownika ZUS - w naszej placówce, podczas e-wizyty, w czasie naszego dyżuru w innej instytucji.
ZUS wypłaci pieniądze tylko na konto bankowe wskazane we wniosku. Wypłata będzie realizowana:
- do 30 września 2021 r. – na podstawie wniosków złożonych do końca sierpnia,
- w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku – na podstawie wniosków składanych od września.
Aby ułatwić wypełnianie i składanie wniosku o świadczenie z programu Dobry Start przez rodziców, opiekunów prawnych oraz osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem, na PUE ZUS udostępniliśmy intuicyjny kreator wniosków. Kreator krok po kroku prowadzi wypełniającego wniosek przez proces uzupełniania wymaganych danych i informacji.
Każda osoba, która będzie potrzebowała wsparcia w złożeniu wniosku o świadczenie z programu Dobry Start może liczyć na pracowników ZUS. Pomoc można uzyskać:
- na specjalnej infolinii pod numerem 22 290 22 02 w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 8.00 –15.00
- w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: cot@zus.pl,
- we wszystkich placówkach ZUS oraz podczas e-wizyty w ZUS,
- w trakcie dyżurów pracowników ZUS w siedzibach urzędów miasta, gminy, Poczty Polskiej i KRUS (informacje o dyżurach dostępne na www.zus.pl).
Więcej informacji na www.zus.pl
Zakończenie roku szkolnego :)
Wycieczka do Cieszyna :)
Szkolna wycieczka już za nami, a jej miejsce, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce - Cieszyn. Wspaniała architektura, zachwycające krajobrazy, zabytki i ciekawe muzea - to niektórez atrakcji, jakie czekały na uczniów Naszej szkoły. Organizatorem wyjazdu był Pan Jarosław Gałka.
Ósmoklasisto!
Stoisz przed jednym z najważniejszych wyborów w Twoim życiu, dlatego chcemy Ci ułatwić tą decyzję. Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy w Polsce i za granicą oraz kilka stron z ogłoszeniami o pracę J www.praca.pl , www.pracuj.pl , www.olx.pl , www.jobsplus.pl , www.pl.inedeed.com
Oferty pracy w zawodach oferowanych przez Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu:
Kampania szczepień przeciwko COVID-19
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczacymi szczepień przeciwko COVID - 19
Linki:
„Lingwistyczna Wieża Babel” - wyniki konkursu!
II Powiatowy Muzyczno-Recytatorski Turniej Językowy „Lingwistyczna Wieża Babel” pod patronatem Starosty Olkuskiego w tym roku został przeprowadzony w formie on-line i składał się tylko z części muzycznej. Konkurs, do którego zgłosiło się 11 szkół był skierowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych.
Uczestnicy byli zobowiązani do nagrania swojego występu, a następnie przesłania filmiku na podany adres e-mail. Turniej językowy miał formę występu artystycznego a ocenie podlegały: poprawność językowa, trudność i dobór repertuaru oraz ogólne wrażenie artystyczne.
W konkursie wzięli udział uczniowie:
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osieku
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bydlinie
- Szkoły Podstawowej w Ryczówku
- Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu
- Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza w Olkuszu
- Szkoły Podstawowej nr 9 im. ppłk pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu
- Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Kwaśniowie Dolnym
- Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Krzeszowicach
- Szkoły Podstawowej im. Jana Łachuta w Ostrężnicy
- Szkoły Podstawowej im. kpt. Pilota Władysława Gnysia w Żuradzie
- Szkoły Podstawowej im. Króla Jana Sobieskiego w Dłużcu
Siedmioosobowe jury, w skład którego weszli nauczyciele języków obcych naszej szkoły, w tajnym głosowaniu on-line wyłoniło zwycięzców konkursu. Przyznano również dwa wyróżnienia.
- Emilia Duda - Szkoła Podstawowa nr 9 w Olkuszu
- Oliwia Nowacka - Szkoła Podstawowa w Ryczówku
- Antonina, Zofia, Maria Mittmann - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Osieku
Wyróżnienie otrzymali:
Anna Wójcik - Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu
Kacper Marchajski - Szkoła Podstawowa w Dłużcu
25 maja nastąpiło rozstrzygnięcie II Powiatowego Muzyczno-Recytatorskiego Turnieju Językowego "Lingwistyczna Wieża Babel". Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz dyplomy laureatom konkursu wręczył Starosta Olkuski - Pan Bogumił Sobczyk oraz Pan Rafał Solecki - Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki, Pani Magdalena Sołtysik - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji.
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania językowego oraz niezwykły talent muzyczny. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Bezpieczni w sieci z OSE”
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE” . Jest to seria spotkań i materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, w których poruszamy tematykę cyberbezpieczeństwa. Kolejnym omawianym tematem jest zjawisko cyberprzemocy.
Przemoc w internecie może dziś dotknąć każdego ucznia. Prawie 80% młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem hejtu, mowy nienawiści, agresji, a co piąty nastolatek doświadczył przemocy osobiście. Powody ataku ze strony rówieśników mogą być różne: wygląd fizyczny, upodobania, zainteresowania, ubiór czy poglądy polityczne. Ponadto internetowa przemoc rządzi się swoimi prawami – rozprzestrzenia się szybko, a jej sprawcy czują się anonimowi.
Linki:
Sesja edukacyjna „Świadectwo”
W piątek, 28 maja 2021, grupa nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w sesji edukacyjnej Świadectwo, zorganizowanej online przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wraz z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, aby uczcić rocznicę śmierci franciszkanina o. Maksymiliana Marii Kolbego. Został on przywieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 28 maja 1941, gdzie otrzymał nr obozowy 16670. Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941 dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia – Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 skazanych na śmierć, za ucieczkę jednego z więźniów.
Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941, dobity zastrzykiem trucizny (fenolu). W tym roku minie 80 lat od tego wydarzenia. W interesującym programie sesji były: wykład historyczny, spotkanie z bliskimi ojca Kolbe oraz prezentacje przedmiotów związanych z życiem religijnym więźniów KL Auschwitz.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestnictwa.
Webinarium "Etyka w technologii i internecie"
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ, które odbędzie się 31 maja 2021 r. w g. 15-17. Udział w wydarzeniu jest darmowy, wymagana rejestracja. Webinarium odbędzie się w języku angielskim.
Będzie można się dowiedzieć między innymi:
- co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego,
polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?
- dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć
zaproszenie na wydarzenie?
- co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?
Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzą o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski - pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds.
etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan - doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.
Organizatorami konferencji są Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Wydarzenie odbędzie się po
angielsku.
Link do rejestracji: https://bit.ly/3yChVlO
Ważne linki:
https://intgovforum.zoom.us/webinar/register/9716218735819/WN_PQdqLUB5SpCRNXIQprq3lA
https://www.facebook.com/events/922918581840390
https://www.gov.pl/web/igf2021/droga-do-igf-2021---konferencja-etyka-w-technologii
OGŁOSZENIE!
STAŻE WAKACYJNE Z MOŻLIWOŚCIĄ WYPŁATY STYPENDIUM STAŻOWEGO
Stypendium stażowe będzie przyznawane zgodnie z Regulaminem udzielania stypendiów stażowych w ramach projektu Inwestujemy w zawodowców - rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim II realizowanego przez Powiat Olkuski w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020. Staże będą odbywać się w okresie od 28.06.2021r r. do 31.08.2021 r., po podpisaniu umowy stażowej. Naszej szkole przyznano 9 miejsc dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/21 uczęszczają do klas I, II, III Technikum Nr 4 w Olkuszu. W rekrutacji nie mogą brać udziału osoby mające status pracownika młodocianego, a także osoby, które uczestniczyły w stażach w ubiegłych latach. Należy dostarczyć do szkoły lub do biura projektu poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy ( druki są w pok. Nr 25 ) wraz z deklaracją pracodawcy o przyjęciu ucznia na staż oraz CV. Każdy uczeń odbywa 150 godzin stażu u pracodawcy. Przysługuje mu za to stypendium stażowe w wysokości 2300 zł, a także zwrot kosztów dojazdu, jeśli staż odbywa się poza miejscem zamieszkania. Pracodawca oprócz korzyści wynikających z przyjęcia na staż ucznia może ubiegać się również o refundację następujących kosztów: opiekuna stażysty, zakupu środków ochrony własnej dla stażysty, szkolenia BHP, eksploatacji materiałów i narzędzi.
Rekrutacja jest prowadzona w okresie 10.05.2021 r do 28.05.2021 roku. Regulamin rekrutacji i formularze są też dostępne na stronie projektu:
Projekty UE - Starostwo Powiatowe w Olkuszu (sp.olkusz.pl)
Archiwum Aktualności