• Nowy rok szkolny :)

     • Nowy rok szkolny rozpoczął się wspaniałym naborem: mamy 5 klas pierwszych, czyli stu pięćdziesięciu pierwszoroczniaków, a ogółem 650 uczniów w całej Szkole.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     • Serdecznie zapraszamy na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 wg następującego harmonogramu:

      Klasy I - godzina 9:00

      Klasy II,III,IV - godzina 10:00

      Przypominamy o stroju galowym i maseczkach.

    • „Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wytłumaczyć – osiada ciasno na dnie serca, jak śnieg podczas bezwietrznej nocy”.
     • „Jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wytłumaczyć – osiada ciasno na dnie serca, jak śnieg podczas bezwietrznej nocy”.

     •  

      Społeczność Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu z ogromnym żalem przyjęła wiadomość o śmierci długoletniego dyrektora i nauczyciela naszej Szkoły Ś. P. Aleksandra Banysia. Świetny pedagog, kreatywny dyrektor i działacz, człowiek niezwykle serdeczny, szanowany za charyzmę, subtelność słowa i wyjątkowy takt… Będzie nam Pana brakowało Panie Dyrektorze…

       

      Łączymy wyrazy współczucia dla całej Rodziny – Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Absolwenci Szkoły.

       

    • Dobry Start 300+ w ZUS
     • Dobry Start 300+ w ZUS

     • Dobry Start od ZUS

      Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o świadczenie z rządowego programu Dobry Start (tzw. 300 plus). Od tego roku przyznawaniem i wypłatą tych świadczeń zajmuje się ZUS. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

      W ramach programu Dobry Start rodzice i opiekunowie dzieci mogą otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na zakup podręczników i artykułów szkolnych.

      Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie online:

      • przez serwisy bankowości elektronicznej tych banków, które udostępniły taką możliwość,
      •  na portalu PUE ZUS,
      • na portalu Emp@tia.

      Od 1 lipca 2021 r. obsługą wniosków, przyznawaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się ZUS. Dlatego wszystkie informacje o złożonym wniosku i świadczeniu będą dostępne na portalu PUE ZUS. Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracownika ZUS - w naszej placówce, podczas e-wizyty, w czasie naszego dyżuru w innej instytucji.

      ZUS wypłaci pieniądze tylko na konto bankowe wskazane we wniosku. Wypłata będzie realizowana:

      • do 30 września 2021 r. – na podstawie wniosków złożonych do końca sierpnia,
      • w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku – na podstawie wniosków składanych od września.

      Aby ułatwić wypełnianie i składanie wniosku o świadczenie z programu Dobry Start przez rodziców, opiekunów prawnych oraz osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem, na PUE ZUS udostępniliśmy intuicyjny kreator wniosków. Kreator krok po kroku prowadzi wypełniającego wniosek przez proces uzupełniania wymaganych danych i informacji.  

      Każda osoba, która będzie potrzebowała wsparcia w złożeniu wniosku o świadczenie z programu Dobry Start może liczyć na pracowników ZUS. Pomoc można uzyskać:

      • na specjalnej infolinii pod numerem 22 290 22 02 w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 8.00 –15.00
      • w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 7.00 –18.00 pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem maila na adres: cot@zus.pl,
      • we wszystkich placówkach ZUS  oraz podczas e-wizyty w ZUS,
      • w trakcie dyżurów pracowników ZUS w siedzibach urzędów miasta, gminy, Poczty Polskiej i KRUS (informacje o dyżurach dostępne na www.zus.pl).

       

      Więcej informacji na www.zus.pl

     • Wycieczka do Cieszyna :)

     • Szkolna wycieczka już za nami, a jej miejsce, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce - Cieszyn. Wspaniała architektura, zachwycające krajobrazy, zabytki i ciekawe muzea - to niektórez  atrakcji, jakie czekały na uczniów Naszej szkoły. Organizatorem wyjazdu był Pan Jarosław Gałka. 

    • „Lingwistyczna Wieża Babel” - wyniki konkursu!
     • „Lingwistyczna Wieża Babel” - wyniki konkursu!

     • II Powiatowy Muzyczno-Recytatorski Turniej Językowy „Lingwistyczna Wieża Babel” pod patronatem Starosty Olkuskiego w tym roku został przeprowadzony w formie on-line i składał się tylko z części muzycznej. Konkurs, do którego zgłosiło się 11 szkół był skierowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych.

      Uczestnicy byli zobowiązani do nagrania swojego występu, a następnie przesłania filmiku na podany adres e-mail. Turniej językowy miał formę występu artystycznego a ocenie podlegały: poprawność językowa, trudność i dobór repertuaru oraz ogólne wrażenie artystyczne.

      W konkursie wzięli udział uczniowie:

      - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osieku

      - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bydlinie

      - Szkoły Podstawowej w Ryczówku

      - Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu

      - Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza w Olkuszu

      - Szkoły Podstawowej nr 9 im. ppłk pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu

      - Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Kwaśniowie Dolnym

      - Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Krzeszowicach

      - Szkoły Podstawowej im. Jana Łachuta w Ostrężnicy

      - Szkoły Podstawowej im. kpt. Pilota Władysława Gnysia w Żuradzie

      - Szkoły Podstawowej im. Króla Jana Sobieskiego w Dłużcu

      Siedmioosobowe jury, w skład którego weszli nauczyciele języków obcych naszej szkoły, w tajnym głosowaniu on-line wyłoniło zwycięzców konkursu. Przyznano również dwa wyróżnienia.

      1. Emilia Duda - Szkoła Podstawowa nr  9 w Olkuszu
      2. Oliwia Nowacka - Szkoła Podstawowa w Ryczówku
      3.  Antonina, Zofia, Maria Mittmann - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Osieku

      Wyróżnienie otrzymali:

      Anna Wójcik - Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu

      Kacper Marchajski - Szkoła Podstawowa w Dłużcu

      25 maja nastąpiło rozstrzygnięcie II Powiatowego Muzyczno-Recytatorskiego Turnieju Językowego "Lingwistyczna Wieża Babel". Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz dyplomy laureatom konkursu wręczył Starosta Olkuski - Pan Bogumił Sobczyk oraz Pan Rafał Solecki - Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki, Pani Magdalena Sołtysik - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji.

      Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania językowego oraz niezwykły talent muzyczny. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • „Bezpieczni w sieci z OSE”

     • Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE” . Jest to seria spotkań i materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, w których poruszamy tematykę cyberbezpieczeństwa. Kolejnym omawianym tematem jest zjawisko cyberprzemocy. 

      Przemoc w internecie może dziś dotknąć każdego ucznia. Prawie 80% młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem hejtu, mowy nienawiści, agresji, a co piąty nastolatek doświadczył przemocy osobiście. Powody ataku ze strony rówieśników mogą być różne: wygląd fizyczny, upodobania, zainteresowania, ubiór czy poglądy polityczne. Ponadto internetowa przemoc rządzi się swoimi prawami –  rozprzestrzenia się szybko, a jej sprawcy czują się anonimowi.

      Linki:

    • Sesja edukacyjna „Świadectwo”
     • Sesja edukacyjna „Świadectwo”

     • W piątek, 28 maja 2021, grupa nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w sesji edukacyjnej Świadectwo, zorganizowanej online przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wraz z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, aby uczcić rocznicę śmierci franciszkanina o. Maksymiliana Marii Kolbego. Został on przywieziony  do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 28 maja 1941, gdzie otrzymał nr obozowy 16670. Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941 dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia – Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 skazanych na śmierć, za ucieczkę jednego z więźniów.

      Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941, dobity zastrzykiem trucizny (fenolu). W tym roku minie 80 lat od tego wydarzenia. W interesującym programie sesji były: wykład historyczny, spotkanie z bliskimi ojca Kolbe oraz prezentacje przedmiotów związanych z życiem religijnym więźniów KL Auschwitz.

      Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestnictwa.

    • Webinarium "Etyka w technologii i internecie"
     • Webinarium "Etyka w technologii i internecie"

     • Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ, które odbędzie się 31 maja 2021 r. w g. 15-17. Udział w wydarzeniu jest darmowy, wymagana rejestracja. Webinarium odbędzie się w języku angielskim.

      Będzie można się dowiedzieć między innymi:

      - co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego,

      polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?

      - dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć

      zaproszenie na wydarzenie?

      - co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?

      Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzą o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski - pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds.

      etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan - doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ.

      Organizatorami konferencji są Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Wydarzenie odbędzie się po

      angielsku.

       

      Link do rejestracji: https://bit.ly/3yChVlO

       

      Ważne linki:

       

      https://intgovforum.zoom.us/webinar/register/9716218735819/WN_PQdqLUB5SpCRNXIQprq3lA

       

      https://www.facebook.com/events/922918581840390

       

      https://www.gov.pl/web/igf2021/droga-do-igf-2021---konferencja-etyka-w-technologii

    • STAŻE WAKACYJNE Z MOŻLIWOŚCIĄ WYPŁATY STYPENDIUM STAŻOWEGO
     • STAŻE WAKACYJNE Z MOŻLIWOŚCIĄ WYPŁATY STYPENDIUM STAŻOWEGO

     • Stypendium stażowe będzie przyznawane zgodnie z Regulaminem udzielania stypendiów stażowych w ramach projektu Inwestujemy w zawodowców - rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim II realizowanego przez Powiat Olkuski w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020. Staże będą odbywać się w okresie od 28.06.2021r r. do 31.08.2021 r., po podpisaniu umowy stażowej. Naszej szkole przyznano 9 miejsc dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/21 uczęszczają do klas I, II, III Technikum Nr 4 w Olkuszu. W rekrutacji nie mogą brać udziału osoby mające status pracownika młodocianego, a także osoby, które uczestniczyły w stażach w ubiegłych latach. Należy dostarczyć do szkoły lub do biura projektu  poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy ( druki są w pok. Nr 25 )  wraz z deklaracją pracodawcy o przyjęciu ucznia na staż oraz CV. Każdy uczeń odbywa 150 godzin stażu u pracodawcy. Przysługuje mu za to stypendium stażowe w wysokości 2300 zł, a także zwrot kosztów dojazdu, jeśli staż odbywa się poza miejscem zamieszkania. Pracodawca oprócz korzyści wynikających z przyjęcia na staż ucznia może ubiegać się również o refundację następujących kosztów: opiekuna stażysty, zakupu środków ochrony własnej dla stażysty, szkolenia BHP,  eksploatacji materiałów i narzędzi.

      Rekrutacja jest prowadzona w okresie 10.05.2021 r do 28.05.2021 roku. Regulamin rekrutacji i formularze są też dostępne na stronie projektu:

      Projekty UE - Starostwo Powiatowe w Olkuszu (sp.olkusz.pl)

       

       

    • Akcja rekrutacja !
     • Akcja rekrutacja !

     • Drodzy ósmoklasiści!

       

      Zapraszamy Was i Waszych rodziców na wydarzenie na żywo, na którym zaprezentowane będzie działanie Systemu naboru elektronicznego firmy VULCAN. Podczas prezentacji dowiecie się jak wygląda tegoroczny harmonogram naboru, na co zwrócić szczególną uwagę. Przejdziecie również przez proces wyboru placówek oraz podpisywania elektronicznego wniosku pokazując na żywo działanie systemu.

       

      Wydarzenie rozpocznie się 13 maja 2021 r. o godzinie 17:00, będzie trwać maksymalnie 90 minut. Webinarium jest darmowe i dostępne dla wszystkich zainteresowanych bez żadnych ograniczeń. 

      W imieniu firmy VULCAN serdecznie zapraszamy :)

      Link do wydarzenia: https://www.vulcan.edu.pl/akcjarekrutacja

    • Sukces w Powiatowym Konkursie Historyczno-Literackim!
     • Sukces w Powiatowym Konkursie Historyczno-Literackim!

     • 30 kwietnia 2021 roku zostały ogłoszone wyniki XVIII Powiatowego Konkursu Historyczno-literackiego pt. "Król Kazimierz Wielki i jego czasy". Konkurs zorganizowany został z okazji Jubileuszu 105-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu oraz 100. rocznicą nadania Szkole imienia, zorganizowany został przez Starostę Olkuskiego Bogumiła Sobczyka oraz I Liceum. Patronat nad konkursem objęli Poseł na Sejm RP Agnieszka Ścigaj, Poseł na Sejm RP i Wiceminister w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jacek Osuch, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego. Z ogromną radością informujemy, że 30 kwietnia 2021 roku ogłoszone zostały wyniki w Powiatowym Konkursie Historyczno-literackim pt. "Król Kazimierz Wielki i jego czasy", pierwsze miejsce uzyskała Paulina Nawara z klasy IVb (opiekun Pan Jarosław Gałka), drugie miejsce ex aequo uzyskały uczennice z klasy IIId: Emilia Olejnik (Opiekun Pan Jarosław Gałka) i Kamila Przepiórka(Opiekun Pani Justyna Nawara-Flakiewicz) oraz dwa wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Barczyk z klasy Ib i Weronika Karcz z klasy Id (Opiekun Pan Jarosław Gałka). 

       

      Gratulujemy laureatkom i opiekunom, życząc dalszych sukcesów.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 4 w Olkusz, ul. Legionów Polskich 1
   • szkola@zs4olkusz.pl
   • (32) 643-09-33
   • Ul. Legionów Polskich 1 32-300 Olkusz Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych