• Wycieczka do Cieszyna :)

• Szkolna wycieczka już za nami, a jej miejsce, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce - Cieszyn. Wspaniała architektura, zachwycające krajobrazy, zabytki i ciekawe muzea - to niektórez  atrakcji, jakie czekały na uczniów Naszej szkoły. Organizatorem wyjazdu był Pan Jarosław Gałka.

• „Lingwistyczna Wieża Babel” - wyniki konkursu!

• II Powiatowy Muzyczno-Recytatorski Turniej Językowy „Lingwistyczna Wieża Babel” pod patronatem Starosty Olkuskiego w tym roku został przeprowadzony w formie on-line i składał się tylko z części muzycznej. Konkurs, do którego zgłosiło się 11 szkół był skierowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych.

Uczestnicy byli zobowiązani do nagrania swojego występu, a następnie przesłania filmiku na podany adres e-mail. Turniej językowy miał formę występu artystycznego a ocenie podlegały: poprawność językowa, trudność i dobór repertuaru oraz ogólne wrażenie artystyczne.

W konkursie wzięli udział uczniowie:

- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osieku

- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bydlinie

- Szkoły Podstawowej w Ryczówku

- Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu

- Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza w Olkuszu

- Szkoły Podstawowej nr 9 im. ppłk pilota Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu

- Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Kwaśniowie Dolnym

- Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Krzeszowicach

- Szkoły Podstawowej im. Jana Łachuta w Ostrężnicy

- Szkoły Podstawowej im. kpt. Pilota Władysława Gnysia w Żuradzie

- Szkoły Podstawowej im. Króla Jana Sobieskiego w Dłużcu

Siedmioosobowe jury, w skład którego weszli nauczyciele języków obcych naszej szkoły, w tajnym głosowaniu on-line wyłoniło zwycięzców konkursu. Przyznano również dwa wyróżnienia.

1. Emilia Duda - Szkoła Podstawowa nr  9 w Olkuszu
              2. Oliwia Nowacka - Szkoła Podstawowa w Ryczówku
              3.  Antonina, Zofia, Maria Mittmann - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Osieku

Wyróżnienie otrzymali:

Anna Wójcik - Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu

Kacper Marchajski - Szkoła Podstawowa w Dłużcu

25 maja nastąpiło rozstrzygnięcie II Powiatowego Muzyczno-Recytatorskiego Turnieju Językowego "Lingwistyczna Wieża Babel". Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz dyplomy laureatom konkursu wręczył Starosta Olkuski - Pan Bogumił Sobczyk oraz Pan Rafał Solecki - Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki, Pani Magdalena Sołtysik - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji.

Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania językowego oraz niezwykły talent muzyczny. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

• „Bezpieczni w sieci z OSE”

• Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE” . Jest to seria spotkań i materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, w których poruszamy tematykę cyberbezpieczeństwa. Kolejnym omawianym tematem jest zjawisko cyberprzemocy.

Przemoc w internecie może dziś dotknąć każdego ucznia. Prawie 80% młodych użytkowników sieci przyznaje, że była świadkiem hejtu, mowy nienawiści, agresji, a co piąty nastolatek doświadczył przemocy osobiście. Powody ataku ze strony rówieśników mogą być różne: wygląd fizyczny, upodobania, zainteresowania, ubiór czy poglądy polityczne. Ponadto internetowa przemoc rządzi się swoimi prawami –  rozprzestrzenia się szybko, a jej sprawcy czują się anonimowi.

Linki:

• Sesja edukacyjna „Świadectwo”

• W piątek, 28 maja 2021, grupa nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w sesji edukacyjnej Świadectwo, zorganizowanej online przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wraz z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, aby uczcić rocznicę śmierci franciszkanina o. Maksymiliana Marii Kolbego. Został on przywieziony  do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 28 maja 1941, gdzie otrzymał nr obozowy 16670. Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941 dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia – Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 skazanych na śmierć, za ucieczkę jednego z więźniów.

Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941, dobity zastrzykiem trucizny (fenolu). W tym roku minie 80 lat od tego wydarzenia. W interesującym programie sesji były: wykład historyczny, spotkanie z bliskimi ojca Kolbe oraz prezentacje przedmiotów związanych z życiem religijnym więźniów KL Auschwitz.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestnictwa.